Masaż Klasyczny Warszawa – opis masażu klasycznego

Opis masażu klasycznego

Od dawna wiadomo, że współczesna medycyna czerpie wzorce z dawnych metod, które stosowane były już od zarania dziejów. Wszystko co dziś jest zgodne z medycyną akademicką, kiedyś nie było. Oczywiście nie twierdzimy, że cała medycyna opiera się tylko na dawnych metodach, ale jest z pewnością wiele dziedzin, które w dużej mierze będą bazować na sprawdzonych sposobach sprzed wieków. Taką dziedziną jest między innymi terapia pracy z ciałem, której podstawą jest masaż klasyczny. A ten z kolei ma naprawdę długą i ciekawą historię. Jednak nie można się opierać jedynie na historii. W przypadku masażu klasycznego najważniejsze są efekty. A te potrafią zaskakiwać.

 

Kiedy pojawił się masaż klasyczny?

Opracowania naukowe stwierdzają że masaż klasyczny pierwsze kroki stawiał już w czasach starożytności. Aczkolwiek jego forma odbiegała od tej znanej nam dzisiaj. Może nawet nie tyle forma, co cel. Obecnie wiemy, że masaż ma działanie lecznicze, profilaktyczne. W czasach antycznych była to forma pewnego rytuału religijnego, obrządku, który mógł trwać nawet kilka dni. Ciało było namaszczane oliwą. W Grecji dla odmiany masaż klasyczny był przeznaczony między innymi dla sportowców przed zmaganiami na olimpiadzie. Jednak w dalszym stopniu nie traktowana go jako zabiegu leczniczego, aczkolwiek są wzmianki traktujące o tym, że Hipokrates zalecał masaże lecznicze. Znaleziono również dokumenty, które dowodzą tego, że Juliusz Cesar w atakach rwy kulszowej ratował się właśnie masażami. Jednak prawdziwa ewolucja masażu nastąpiła dopiero w XVI wieku. Wszystko za sprawą Ambrożego Pare, który zaobserwował że po zabiegach operacyjnych pacjentom pomaga głaskanie danego miejsca. Wtedy to po raz pierwszy zalecano masaż klasyczny jako metodę leczniczą. Natomiast twórcą szkoły masażu nazywamy Holendra, Johana Mezgera. On to opracował specjalny podręcznik na temat masażu uciskowego.  Biegiem lat był on poddawany ewolucji, udoskonalany, trwały badania oceniające jego efektywność. Wiadomo, że ten odłam medycyny naturalnej miał swoje wzloty i upadki, jednak obecnie znowu widzimy powrót do korzeni. Coraz więcej osób poddaje się takim zabiegom. I słusznie, ponieważ jak zaraz przedstawiamy, masaż klasyczny ma bardzo wiele pozytywnych właściwości.

 

Masaż klasyczny i jego zalety

Odpowiednio wykonywany masaż klasyczny może przynieść wiele korzyści. Warto jednak mieć na uwadze to, że najlepsze efekty da cała seria zabiegów – przeważnie mówi się o serii składającej się z 10 masaży. Na co konkretnie wpływa masaż klasyczny? Otóż przede wszystkim na lepsze ukrwienie, co prowadzi do pobudzenia przemiany materii. Zabieg ten sprawia również, że stymulowany jest układ nerwowy. Masaż klasyczny ma również zbawienny wpływ na przyśpieszenie krążenia limfy, powoduje redukcje obrzęków, ale także dobroczynnie działa na układ kostny – nie na darmo po urazach zaleca się masaże. Bowiem pod wpływem takich zabiegów wzmacniają się więzadła a stawy stają się bardziej ruchome. Ta technika wpływa także na naszą skórę. Usuwa się podczas masażu łuszczony naskórek, skóra staje się lepiej ukrwiona i odżywiona. Nie wszyscy wiedzą, że masaż klasyczny jest po części powiązany z zabiegiem zwanym jako masaż relaksacyjny. Mimo że techniki ich wykonywania są różne, to jednak podobnie jak masaż relaksacyjny – chociażby lomi-lomi, masaż klasyczny łagodzi stres i redukuje napięcie mięśni, poprawiając tym samym samopoczucie.

 

Techniki, jakimi posługujemy się w masażu klasycznym

W masażu klasycznym wyróżnia się kilka podstawowych technik. A zaliczamy do nich:

  • Głaskanie – podczas wykonywania tych ruchów, dłonie masażysty nie poruszają warstwy tkanki masowanej, jedynie przesuwają się po skórze
  • Rozcieranie – wykonywane są ruchy kulisto-posuwiste, wraz którymi pod dłońmi masażysty przesuwa się tkanka masowana
  • Ugniatanie – tutaj spodziewajmy się takich ruchów jak przyłożenie, unoszenie, uciskanie i wyciskanie tkanki masowanej
  • Wyciskanie – zbliżona do głaskania, ale głębokiego. Masażysta wykonuje głębokie ruchy o jednakowym nasileniu po całym ciele
  • Oklepywanie – seria energicznych ruchów, następujących po sobie w bardzo szybkim tempie.
  • Wstrząsanie – przekazywanie za pomocą rąk drgań o dużej amplitudzie i niedużej częstotliwości

 

Masaż klasyczny nie dla wszystkich

Mimo że jest to bardzo pozytywnie wpływająca na organizm technika lecznicza, to jednak nie każdy może poddawać się masażom. Do osób, którym nie zaleca się – chyba, że ma się zgodę od lekarza prowadzącego –  takiej formy terapii zaliczamy kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, osoby cierpiące na nowotwory, osoby u których zdiagnozowano tętniaki. Przeciwwskazaniem do masażu jest również choroba skóry, ropnie, ale nie tylko. Osoby z wysokim nadciśnieniem również nie powinny się poddawać masażom, podobnie jak te z miażdżycą. Przeciwwskazaniem do poddania się masażowi jest również gorączka czy zdiagnozowane ostre stany zapalne organizmu. Dlatego, jeśli chcemy się poddać takim zabiegom, najpierw upewnijmy się, że nasz stan zdrowia na to pozwala. Najlepiej jest zapytać lekarza czy taki masaż możemy przyjmować.

Kiedy masaż pomoże?

Najczęściej zaleca się masaż klasyczny osobom po urazach narządów ruchu. Pamiętać trzeba jednak, że na masaż nie wolno się zgłosić zaraz po świeżym urazie, należy odczekać odpowiedni czas, o którym powiadomi nas lekarz. Po świeżym urazie można za to zastosować Terapię Bowena, ale zawsze diagnozę musi zrobić lekarz –  w urazach mogą być łamane, popękane kości, lub inne dolegliwości, o których terapeuta powinien wiedzieć. Bardzo często z dobroczynnej mocy masażu korzystają również osoby z problemami z kręgosłupem. Nierzadko nawet osoby walczące z nadwagą w ten sposób pobudzają przemianę materii. Jak widać więc, zastosowań ta technika ma naprawdę bardzo wiele. Nic więc dziwnego, że pojawiło się wiele jej odłamów, jak chociażby masaż relaksacyjny. Różni się on technikami stosowanymi, ponieważ nacisk kładziony jest przede wszystkim na głaskanie i delikatne traktowanie ciała, podczas gdy w masażu klasycznym ruchy masażysty mogą być czasami dość odczuwalne – jednak takie właśnie działania przynoszą zamierzony skutek. Na szczęście obecnie specjaliści z dziedziny masażu potrafią wykonywać nie tylko masaż klasyczny, ale coraz częściej powiększają zasób swojej wiedzy przez specjalne kursy i specjalizują się również w różnych odmianach masażu relaksacyjnego jak chociażby lomi lomi i Chi Nei Tsang, itp.

 

Na co się przygotować?

Decydując się na wizytę w salonie masażu, należy się przygotować na kilku-dziesięciominutową sesję. W zależności od tego, co nam dolega, masażysta dobierze odpowiednią technikę. Do masażu przystępuje się w bieliźnie, lub nawet całkiem nago, okrywając się oczywiście ręcznikiem. Bardzo istotne jest również profesjonalne podejście masażysty, aby klient nie odczuwał skrępowania. Tak właśnie podchodzimy do klientów w naszym studio – z pełnym profesjonalizmem, co przekłada się na efekty masażu.