22
paź

Masaż relaksacyjny i masaż klasyczny – różnice

Masaż niejedno ma imię – masaż relaksacyjny vs masaż klasyczny

W codziennej gonitwie często zaniedbujemy samych siebie. Efektem złego odżywiania, stresu, przepracowania, są liczne choroby atakujące nasz organizm. Nierzadko jedynym sposobem, kiedy zbyt późno zaczniemy troszczyć się o nasze zdrowie, są środki farmakologiczne. Jednak nie od dzisiaj wiadomo o ich licznych skutkach ubocznych. Dlatego postarać się należy zawczasu reagować na sygnały, które wysyła nam organizm. A jednym z doskonałych sposobów profilaktycznych, ale nie tylko, jest masaż. Jednak wiadomo, masaż niejedno ma imię.

 

Jaki masaż wybrać?

Zacznijmy od tego, że wszystko uzależnione jest od tego, co nam dolega. Dwa najpopularniejsze rodzaje masażów to masaż klasyczny i masaż relaksacyjny. Każdy z nich dzieli się na różne techniki, można stosować różnego rodzaju dodatki, które usprawnią pracę masażysty i zwiększą komfort osoby poddającej się masażowi. Zasada jest prosta. Masaż relaksacyjny przeznaczony jest dla osób, które potrzebują odprężenia, którym nic nie dolega, chcą po prostu zrobić swojemu ciału doskonały prezent. Albo dla osób, których coś dolega, ale po prostu chcą się zrelaksować, co z kolei może dobrze wpływać zmniejszając dolegliwości. Natomiast w przypadku masażu klasycznego w grę wchodzi bardziej działanie lecznicze i profilaktyczne. Pozwala on między innymi zniwelować ból. Dlatego jeśli żyjesz w ciągłym biegu to powinieneś się zdecydować na masaż relaksacyjny, natomiast jeśli ból napiętych mięśni czy kręgosłupa daje się we znaki, to lepiej pokierować swoje kroki do specjalisty od masażu klasycznego, który oczywiście może zostać skoncentrowany na określonych częściach ciała.

 

Co warto wiedzieć o masażu klasycznym?

Pokrótce przedstawimy zasady takiego masażu, szerzej nad tematem pochylimy się w kolejnym artykule o masażu klasycznym. Otóż masaż klasyczny często stosowany jest przy takich schorzeniach jak przykurcze, bóle głowy czy pleców. Jego podstawowym zadaniem jest regulacja napięcia mięśniowego, pozwala on także zwiększyć wydolność mięśni przed wysiłkiem. Zaleca się go również sportowcom. Efekty takiego masażu to:

  • rozszerzenie naczyń krwionośnych,
  • przyśpieszenie krążenia,
  • pobudzenie przemiany materii oraz
  • likwidacja obrzęków.

Sesja trwa do około 60 minut – w zależności od tego, czy masowane jest całe ciało czy tylko jego część.

 

Masaż relaksacyjny najlepszy dla…

Jak już wspomnieliśmy, dla osób zabieganych, zestresowanych. Tutaj istnieje duża różnorodność, ponieważ do masażu relaksacyjnego, oprócz tradycyjnych olejków, można używać również olejków zapachowych, które dodatkowo pobudzają zmysł węchu. Podczas delikatnego masowania, głaskania ciała, człowiek się rozluźnia a w organizmie wydzielają się endorfiny, które poprawiają samopoczucie. Stres i napięcie znikają, a tego przecież oczekiwał klient. Można czytać więcej o masażu relaksacyjnym w tym artykule.

 

Podstawowe różnice

Podsumowując, masaż klasyczny i relaksacyjny różnią się klientelą – pierwszy skierowany jest bardziej do osób cierpiących na dolegliwości bólowe, drugi do osób, które chcą się odprężyć. Kolejną różnicą jest to, że masaż klasyczny przeważnie zalecany jest w serii 10 sesji, natomiast w masażu relaksacyjnym nie ma takiego wymogu. Różnić się mogą również czasem trwania. Jedno jest pewne – bez względu na to, który masaż jest potrzebny, z pewnością pozytywnie wpłynie na organizm i w naszym społeczeństwie, zwłaszcza ludziom mieszkającym w miastach, poleca się relaks, a więc masaż relaksacyjny to zawsze może przynieść ulgę i rozluźnienie, które potrzebujemy.