31
paź

Przyczyny bólu kręgosłupa – najczęstsze

Kręgosłup człowieka cały czas narażony jest na różnego rodzaju sytuacje, które prowadzą niestety do jego bólu. Dotyka to ludzi w każdym wieku – czasy, kiedy na dolegliwości kręgosłupa skarżyli się tylko ludzie starsi, już dawno minęły. Dzisiejsze tempo życia sprawia, że na takie przypadłości może uskarżać się dosłownie każdy. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa? Jak można mu zapobiec? W jaki sposób ból powstrzymać? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

 

Przyczyny bólu kręgosłupa. Dlaczego boli mnie kręgosłup?

Przyczyn niestety może być bardzo wiele. Zanim jednak je omówimy – przyczyny bólu kręgosłupa, warto pokrótce zapoznać się z budową kręgosłupa. Jest to ciąg ułożonych jeden na drugim kręgów. Dzieli się na pięć odcinków, odpowiadających umiejscowieniu w ciele człowieka. Mamy więc odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i guziczny. Pomiędzy pierwszymi trzema odcinkami występują jeszcze krążki, zwane potocznie dyskami. Ich obecność usprawnia ruchomość kręgosłupa, jak również ma działanie amortyzujące. Skąd więc bierze się ból? Bardzo rzadko przyczyną jest wada kręgosłupa, częściej mówimy o bólach czynnościowych, czyli takich, które pojawiają się na skutek wykonywanych czynności. Najczęściej zaliczamy do nich małą aktywność fizyczną, siedzący tryb życia, stres, jak również otyłość. To wszystko wpływa na pojawiające się coraz częściej bóle kręgosłupa. Aczkolwiek warto wspomnieć tez o takich sytuacjach, jak bóle pourazowe, dyskopatię, zwyrodnienie kręgosłupa. Jedno jest pewne – ból jest uciążliwy i nierzadko utrudnia funkcjonowanie. Jak więc mu zapobiec?

 

Zmień tryb życia

Jeśli twoje Zycie wygląda właśnie tak, że mało się ruszasz, masz siedzącą pracę, a do tego kochasz jeść, to nie powinno cię dziwić, że kręgosłup zaczyna doskwierać. Najprostszą metodą jest wyeliminowanie czynników, które sprawiają, że ten bardzo istotny fragment naszego organizmu szwankuje. Jednak wiadomo, że wcale nie jest to takie proste, a przede wszystkim, efekty niekoniecznie będą natychmiastowe. Zanim odciążymy kręgosłup, zmniejszając masę ciała minie nawet kilka miesięcy, zmiana pracy tez raczej nie wchodzi w grę. Co więc wtedy robić? Czy cierpliwie czekać, łykając środki przeciwbólowe, aż nastąpi poprawa? A może lepiej wziąć sprawy w swoje ręce?

 

Zaufaj specjaliście

Nie od dzisiaj wiadomo, że masaże mają zbawienny wpływ na kręgosłup. Już Juliusz Cesar, przy atakach rwy kulszowej ratował się masażami. I tobie też to polecamy. Oddaj się w ręce masażysty, dzięki któremu zaczniesz wreszcie się lepiej czuć. Logiczne jest, że aby bóle zniknęły potrzeba będzie kilku sesji, jednak już po pierwszych zabiegach poczujesz się o wiele lepiej. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się ulżyć sobie w bólu za pośrednictwem techniki Bowena. Nie słyszałeś o tej metodzie? Już wyjaśniamy. Opiera się ona na delikatnych ruchach palców na mięśniach i tkance łącznej. Zabieg, który trwa od 40 do 60 minut, stymuluje pracę nocyceptorów, które odpowiadają za rejestrowanie nieprzyjemnych bodźców. Jako że największe ich skupisko znajduje się w powięzi, która otacza mięśnie, tkanki, stawy, to dlatego całe partie ruchów w Technice Bowena  koncentrują się właśnie na niej. Delikatne ruchy wykonywane przez terapeutę minimalnie poruszają powięź, przez co zmniejsza się jej napięcie. To z kolei sprawia że nocyceptory wysyłają do mózgu informację „nie-bólowe”, a wtedy organizm zaczyna proces samo leczenia.

Pamiętaj, aby swoje ciało oddać w ręce masażysty. W końcu tak naprawdę oddajesz mu swoje zdrowie. I bądź pewny, że zrobi z nim cuda. Ale ważne jest to, żeby przed masażem zrobić diagnostykę u lekarza, najlepiej RTG, żeby mieć jasną diagnozę. Z taką informacją można pójść do masażysty. Lekarz powinien się wypowiadać, czy w przypadku danej dolegliwości masaże są zalecane. Warto pamiętać, że nie przy każdej dolegliwości masaże są zalecane. W niektórych przypadkach są też odradzane, lub są konieczne szybkie działania lekarza – zwłaszcza w sytuacjach pourazowych. Z kręgosłupem nie ma żartów, mały ból może mieć różne przyczyny i warto mieć diagnostykę lekarską.